News

Competition Winners: Umbrellas and Open

Print Open

  • 1st Place – Brett Ferguson “Tom” 
  • 2nd Place – Ronald Clarke “An Australian Icon” 
  • 3rd Place – Neil Anderson “Kayaking” 
  • Highy Commended - Françoise Muller-Robbie "Water Dragon"

Set Print – "Umbrella"

  • 1st Place – Brett Ferguson “The Rainmaker” 
  • 2nd Place – Neil Anderson “Strawberry Cocktail” 
  • 3rd Place – Brian Obst “Umbrella Wedding” 
  • Highly Commended - Sue Searls "Through Water"

Open Digital

  • 1st Place – Brett Ferguson “Form" 
  • 2nd Place – Neil Anderson "Yarra Twilight ” 
  • 3rd Place – Jamie Cifuentes “Splash”

Set Digital – "Umbrella"

  • 1st Place – Robyn Bartlett “The Rains Are Here” 
  • 2nd Place – Gayle Tout “Coffee Anyone” 
  • 3rd Place – Karl Zeller “Windy” 

Novice Digital

  • 1st Place – Anne Malthouse “Umbrella”
 

Competition Winners: Silhouettes and Open

Open Print

  • 1st Place – Brett Ferguson “The Blue Dress” 
  • 2nd Place – Ronald Clarke “White Faced Heron” 
  • 3rd Place – Karl Zeller “Foggy Morning” 

Set Print – "Silhouettes"

  • 1st Place – Karl Zeller “Dali Exhibit” 
  • 2nd Place – Gayle Tout “Inside Looking Out” 
  • 3rd Place – Neil Anderson “Moonlight Flight” 

Open Digital

  • 1st Place – Neil Anderson “Pinnacles Sunset" 
  • 2nd Place – Kathryn Hocking "Flame Robin ” 
  • 3rd Place – Karin Volz “Set and Innocent” 
  • Highly Commended – Karl Zeller “Gone Fishing”
  • Highly Commended – Andrea Sparks “Denise”
  • Highly Commended – Tess Maddocks “Little snip here, little tuck there”
  • Highly Commended – Françoise Muller Robbie “Resting”

Set Digital – "Silhouettes"

  • 1st Place – Cathrine Stevenson “Sam Training Henry” 
  • 2nd Place – Jennifer Empey “Outliers” 
  • 3rd Place – Trudy Purchas “Is Anybody Out There” 
  • Highly Commended – Andrea Sparks “Contemplation”
  • Highly Commended – Brett Ferguson "Reflection"
  • Highly Commended – Kathryn Hocking "The Other Side"
  • Highly Commended – Tony Arceri "Heading Home"
  • Highly Commended – Kathleen Moyses "Werribee South"
  • Highly Commended – Gayle Tout "As the Sun Goes Down"
  • Highly Commended – Andre Bellaire "Corvette"
 

Open Print

  • 1st Place – Robert Moyses “Pens, Pencils, Scissors and Stuff” 
  • 2nd Place – Akm Imran “Smoke” 
  • 3rd Place – Neil Anderson “Baby Elephant” 
  • Highly Commended - Jennifer Empey "Dandelion"
  • Highly Commended - Colin Lofts "Beach Bird"

Set Print – "Environmental Portrait"

  • 1st Place – Brett Ferguson “The Seamstress” 
  • 2nd Place – Christine Dennis “Portrait of the Artist” 
  • 3rd Place – Karl Zeller “On the Edge” 
  • Highly Commended - Françoise Muller Robbie "Electric Iron Man"
  • Highly Commended - Akm Imran "Fire Dancer"

Open Digital

  • 1st Place – Akm Imran “Aurora” 
  • 2nd Place – Brett Ferguson "Chcolat Sec” 
  • 3rd Place – Andre Bellaire “Range Rover” 
  • Highly Commended – Cas Bukor “Morning Flight”

Set Digital – "Environmental Portrait"

  • 1st Place – James Troi “Di the Collector” 
  • 2nd Place – Christine Dennis “Portrait Painter” 
  • 3rd Place – Robyn Bartlet “A Shoe In” 
  • Highly Commended – Brett Ferguson “Maintenance”
  • Highly Commended – Akm Imran "Richard, The Sculptor"
  • Highly Commended – Karin Volz "The Cameraman"
 

We are the Most Successful Club

Quite the boast right? Well founded though, we even have a trophy and certificate to prove it.

Earlier this week a delegation from the club visited Camberwell Camera Club to attend the judging of "Camberwell Camera Club Interclub Competition". 

We walked away with the trophy for the third year in a row.

Read More

 

Competition Winners: Abstract, Open and Novice

Open Print

  • 1st Place – Brett Ferguson “The Florist - 2” 
  • 2nd Place – Trudy Purchas “Neighbourhood Watch” 
  • 3rd Place – Phil Taylor “In Flight” 
  • Highly Commended - Kathryn Hocking "Lake Hayes"
  • Highly Commended - Christine Dennis "F Stop"

Set Print – "Abstract"

  • 1st Place – Fransoise Muller Robbie “Red Cone” 
  • 2nd Place – Phil Taylor “Escape Route” 
  • 3rd Place – Arvin Coloma “Cold” 
  • Highly Commended - Jennifer Empey "You Yangs shrouded in Sun Veil"
  • Highly Commended - Kathryn Hocking "Spiral"

Open Digital

  • 1st Place – Brett Ferguson “Red Skirt” 
  • 2nd Place – Tony Arceri "Afternoon Walk” 
  • 3rd Place – Phil Taylor “Lucy the Barn Owl” 
  • Highly Commended – Jennifer Empey “Treescape”
  • Highly Commended – Tess Maddocks “Look, up in the sky”

Set Digital – "Abstract"

  • 1st Place – Brian Young “Colourful” 
  • 2nd Place – Robert Moyses “Explosion of Light” 
  • 3rd Place – Tess Maddocks “Woof” 
  • Highly Commended – Raelene Marshall “Can U Guess”
  • Highly Commended – Phil Taylor "F1 at Speed"
  • Highly Commended – Michael Kennedy "Whirlpool s01861"
 

Competition Winners: Patterns, Open and Novice

Novice Digital

  • 1st Place – Catherine Stevenson “Patterns” 

Open Print

  • 1st Place – Neil Anderson “Benzai Pipeline” 
  • 2nd Place – Brett Ferguson “Lillian” 
  • 3rd Place – Trudy Purchas “In Flight” 

Set Print – "Patterns"

  • 1st Place – Kathryn Hocking “Arlington” 
  • 2nd Place – Colin Lofts “Flutterby” 
  • 3rd Place – Trudy Purchas “Autumn Patterns” 

Open Digital

  • 1st Place – Darren Malthouse “Up and Over” 
  • 2nd Place – Michael Kennedy "LagoGrey 10544” 
  • 3rd Place – Karl Zeller “Sunrise Over Melbourne” 
  • Highly Commended – Karin Volz “Future Highway”
  • Highly Commended – Debbie Raimondo “Heidi(1)”

Set Digital – "Patterns"

  • 1st Place – Kathryn Hocking “Remember Us” 
  • 2nd Place – Brian Obst “683 Latrobe St” 
  • 3rd Place – Eva Bellaire “Window Reflections” 
  • Highly Commended – Colin Lofts “Mother Nature-2”
  • Highly Commended – Cathy Buchanan "Blobs"
 

Competition Winners: Unloved and Open

Thank you all for you wonderful entries in our last competition “Unloved” and congratulations to the following winners.

Novice Digital 

  • 1st Place – Robyn Bartlett “Committed to the Mark” 

Open Print 

  • 1st Place – Brett Ferguson “Yolanda” 
  • 2nd Place – Neil Anderson “Diamond Beach” 
  • 3rd Place – Trudy Purchas “Enchanting Flight” 
  • Highly Commended – Margaret Turner “The smoker” 
  • Highly Commended – Cathy Buchanan “Flying” 
  • Highly Commended – Arvin Coloma “Graeme”

Set Print – "Unloved" 

  • 1st Place – Cathy Buchanan “Empty” 
  • 2nd Place – Karl Zeller  “Bradmill Art Gallery” 
  • 3rd Place – Kathryn Hocking “Broken” 
  • Highly Commended – Brett Ferguson “Inside Out” 
  • Highly Commended – Suzanne Hamley “In the bin”

Open Digital 

  • 1st Place – Brett Ferguson “Tell me a story” 
  • 2nd Place – Michael Kennedy "Molson 1940” 
  • 3rd Place – Karin Volz “Let me in, you look tasty” 
  • Highly Commended – Cathy Buchanan  “Just hold tight” 
  • Highly Commended – Tony Arceri “At the end of the day”

Set Digital – "Unloved" 

  • 1st Place – Michael Kennedy “Wasco 2142” 
  • 2nd Place – Colin Lofts “Have a seat” 
  • 3rd Place – Trudy Purchas “Someones favourite no more” 
  • Highly Commended – Kathryn Hocking “The Silence-3967” 
  • Highly Commended – Robert Moyses “Where's my 'C'”

IMPORTANT REMINDER: When sending your entries in make sure you have no watermarks on your digital images and no names on the back of your prints.  If you haven't  collected your prints, make sure you grab them at the next meeting.

 

Winners - Candid and Open

Novice Digital

  • 1st Place - Kathleen Moyses "Reflection"

Novice Print 

  • 1st Place - Kathleen Moyses "Walking the dog"

Open Print 

  • 1st Place - Neil Anderson "Last Glow"
  • 2nd Place - Ron Clarke "Black Shouldered Kite"
  • 3rd Place - Karl Zeller "Over the Edge"
  • Highly Commended - Cathy Buchanan "Got An App For That" 
  • Highly Commended - Arvin Coloma "Will You Still Love Me Tomorrow" 
  • Highly Commended - Brett Ferguson "The Boat" 
  • Highly Commended - Akm Imran "No Dogs"

Set Print - Candid 

  • 1st Place - Cathy Buchanan "Pygmy Hippo No Show" 
  • 2nd Place - Brett Ferguson "Spray" 
  • 3rd Place - Phil Taylor "Weekend Catch Up" 
  • Highly Commended - Sue Searls  "And Let Me Tell You" 
  • Highly Commended - Chris Brown "Cuban Wedding"

Open Digital 

  • 1st Place - Phil Taylor "Gotta Get The Puck" 
  • 2nd Place - Akm Imran "Untitled" 
  • 3rd Place - Karen Rog "Feeding Frenzy" 
  • Highly Commended - Neil Anderson  "Night Light" 
  • Highly Commended - James Troi "Capers in Salt" 
  • Highly Commended - Arvin Coloma "Grace Under Pressure" 
  • Highly Commended - Brett Ferguson "Cocoa" 
  • Highly Commended - Tess Maddocks "Mansfield Morning" 
  • Highly Commended - Chris Brown " Where's the Cupcake"

Set Digital - Candid 

  • 1st Place - Brett Ferguson "Pure Joy" 
  • 2nd Place - Tania Chalmers "Zebra Talk" 
  • 3rd Place - Karl Zeller "Cheese" 
  • Highly Commended - Ray Tucker "Where to Now" 
  • Highly Commended - Karen Rog "Model Material" 
  • Highly Commended - Brian Young "Very Interesting" 
  • Highly Commended - Alan Coram "Disappointment"
 

Winners - Series and Open

Novice: Digital

1st Place - My Happy Running - Grace Sobania

Print: Series  

1st Place - The Misadventures of Sandy - Arvin Coloma 

2nd Place - The Library (1) The Interruption (2) The Daydream (3) Lost In The Moment - Brett Ferguson  

3rd Place - Convenient - Cathy Buchanan

HC - Glacier Beach - Neil Anderson

Print: Open  

1st Place - Topping - Brett Ferguson  

2nd Place - Trees In Dance - Jennifer Empey  

3rd Place - That Guy - Arvin Coloma  

HC - Three Colours - Cathy Buchanan 

Digital: Series  

1st Place - Dark Disney (Alice Lost (1), Dark Alice (2), Desperation (3)) - Brett Ferguson  

2nd Place - iPhonery - Cathy Buchanan  

3rd Place - Autumn (A, B, C) - Karen Rog  

HC - Homeless (A, B, C, D, E, F) - Karl Zeller  

HC - At The End Of The Shift (1 to 11) - Akm Imran 

Digital: Open  

1st Place - She's A Star - Arvin Coloma 

2nd Place - Memememememe - Cathy Buchanan 

3rd Place - Bendy Bench - Chris Brown  

HC - The Search - Brett Ferguson

 

Winners - Panorama and Open

Novice: Digital

1st Place - Mungo - Julie Neyland

Print: Panorama 

1st Place - Spinning Steel Wool - Karl Zeller

2nd Place - Last Light - Neil Anderson 

3rd Place - Wycheproof Silos - Cathy Buchanan

Print: Open 

1st Place - Follow Me Into The Darkness - Brett Ferguson 

2nd Place - Masked Lapwing - Ron Clarke 

3rd Place - Taking Flight - Phil Taylor 

HC - Hush - Arvin Coloma 

HC - Vervet Monkeys - Neil Anderson 

HC - Shelter - David Male 

HC - Just Passing - Cathy Buchanan

Digital: Panorama 

1st Place - Lake Lonsdale - Cathy Buchanan 

2nd Place - Melbourne Morning - James Troi 

3rd Place - Serenity - Jennifer Empey 

HC - Charlesworth Bay Storm - Neil Anderson 

HC - St Kilda Pier - Phil Taylor

HC - Do You Even Lift? - David McIntyre

Digital: Open 

1st Place - Hosier Lane Spinning Sparkler - Karl Zeller

2nd Place - Reflections - Kris Montgomery

3rd Place - In a Spin - David Male 

HC - Ruffled - Cathy Buchanan

 

Upcoming

Workshop: Matt Cutting

To help out members who don't regularly mount their printed works we're putting on a special informal meeting a week prior to our official start so you can enter prints into our first competition of the year. There will be folks who regularly matt their own work in attendance to help us out and they'll have the equipment and matt board required for you to use. 

Bring along the prints you wish to make matts for and go away having made your first matts and armed with the knowledge you need to enter prints throughout the year.

Brooklyn Community Hall
6th February 2018 7:00 pm
Presentation: Mercury Megaloudis - Portraiture

Mercury runs a successful portrait photography studio in Strathmore and has been a recipient of multiple AIPP awards for portraiture, family photograph and weddings. Mercury will be graciously sharing his knowledge about portraiture during his presentation.

You can find Mercury at his website Megagraphics Photography.

Entries due for Competition 1 - Monochrome

Brooklyn Community Hall
13th February 2018 7:45 pm

View full calendar